• O przedszkolu

Przedszkole Samorządowe nr 68im. Janusza Korczaka  w Białymstoku mieści się przy ulicy Mieszka l 19, z dala od miejskiego zgiełku, w centrum osiedla mieszkaniowego "Piasta". Zostało oddane do użytku 1.II.1985r.

Przedszkole otoczone jest dużym, pełnym zieleni placem zabaw, który stał się oazą spokoju i ulubionym miejscem spędzania czasu przez dzieci.

Dobrze wyposażony plac zabaw i duży ogród pozwalają na zaspokojenie potrzeby ruchu, stwarzają szerokie możliwości poznania świata wspólnie z rówieśnikami. Sam budynek jest w świetnym stanie. Posiada jasne, przestronne sale dobrze wyposażone w zabawki i potrzebne pomoce dydaktyczne. Naszym atutem jest też sala gimnastyczna, na której odbywają się ćwiczenia i zabawy ruchowe.

Od lutego 2018r. do  grudnia 2019r. w przedszkolu organizowany jest projekt "Przedszkolaki odkrywają świat" wspólfinansowany z funduszy Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

OFERTA

W sześciu oddziałach, o pobycie całodziennym, znajdują opiekę i wychowanie dzieci w wieku 3-6 lat.

Oddział jest podstawową jednostką organizacyjną. Zgrupowane są w nim dzieci według zbliżonego wieku, z uwzględnieniem ich potrzeb, zainteresowań i uzdolnień. W każdym oddziale pracują dwie nauczycielki wraz z woźną oddziałową, a w grupie 3-latków również pomoc nauczycielki.

Przedszkole zapewnia swoim wychowankom opiekę, wychowanie i wprowadzanie w świat wiedzy w atmosferze akceptacji i bezpieczeństwa, zgodnie z wrodzonym potencjałem i możliwościami rozwojowymi, dlatego, że najważniejsze jest tu DZIECKO. Szczególną uwagę zwraca się na prawa dziecka do:

• indywidualnego, życzliwego traktowania
          • akceptacji takim, jakim jest
          • pełnego bezpieczeństwa fizycznego i psychicznego
          • indywidualnego procesu i własnego tempa rozwoju
          • poszanowania godności
          • swobodnej twórczej ekspresji
          • poznania świata

Nasze przedszkole to miejsce beztroskiej zabawy i nauki. Zapraszamy Państwa do obejrzenia filmu o naszej placówce.

NASZE PRZEDSZKOLE

Celem wychowania w przedszkolu jest wprowadzenie dziecka w świat wartości i pomaganie mu w rozwoju, w tworzeniu własnej, niepowtarzalnej indywidualności. Fundamentem w procesie wychowania i kształcenia dziecka jest zatem własna, wewnętrzna aktywność każdego dziecka.

PROGRAMY

Programy wychowania przedszkolnego realizowane w przedszkolu

• „Samodzielne, wszechstronne, szczęśliwe” - Program wychowania przedszkolnego - Monika Chludzińska, Agata Kacprzak – Niedbała, Marta Pietrzak, Agata Smoderek NOWA  ERA Sp.z o. o. 2021 ISBN978-83-267-4024-4

Inne programy:

• "Bezpieczny przedszkolak" program realizowanyprzy współdziałaniu Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku i Kuratorium Oświaty w Białymstoku
          • "Szklanka mleka" program dofinansowania spożycia mleka
          • "Akademia SuperPrzedszkolaka"
          • "Akademia Aquafreh"
          • "Szkoła i przedszkole przyjazne żywieniu i aktywności fizycznej"- celem programu jest wdrażanie zasad prawidłowego żywienia i aktywności fizycznej u dzieci i młodzieży poprzez kształtowanie prozdrowotnych postaw i, w konsekwencji, zapobieganie rozwojowi nadwagi i otyłości oraz innym chorobom przewlekłym.
          • "Kubusiowi Przyjaciele Natury"- program edukacyjny organizowany jest przez markę Kubuś, głównym celem programu jest zachęcanie dzieci do dbania o środowisko naturalne.
          • "Moje dziecko idzie do szkoły"- program realizowany jest przy wsparciu Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Białymstoku. Głównym celem programu jest promowanie zdrowego stylu życia oraz prawidłowych nawyków i umiejętności prozdrowotnych u dzieci oraz ich rodziców i opiekunów.

i inne, aktualnie pojawiające się na rynku, zgodne z przyjętymi kierunkami pracy przedszkola.

Programy własne:

• "Profilaktyka płaskostopia" - Zajęcia korekcyjne przedszkolu" - Nr PS68/04/09
          • "Przyjazne przedszkole" - program adaptacyjny dla dzieci nowoprzyjętych
          • "Baw się zdrowo i wesoło" - program edukacji zdrowotnej - Nr PS68/03/09
          • "Podlasie - tu mieszkam"- program edukacji regionalnej - Nr PS68/02/09

Innowacje pedagogiczne:

• "Orkiestra przedszkolaków"
          • "Zabawy fundamentalne"
          • "Baw się z dzieckiem w origami"
          • "Piękna nasza Polska cała"

W trosce o prawidłowy rozwój fizyczny i psychiczny dzieci WSPÓŁPRACUJEMY Z:

• Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie
          • Poradnią Wad Postawy (badaniem dzieci zajmują się lekarze i wykwalifikowani rehabilitanci, oni też przekazują rodzicom diagnozę i ewentualne propozycje leczenia);
          • Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną NR. 1 (uwag i pomocy rodzicom i nauczycielom udziela: logopeda, pedagog i psycholog). W miarę potrzeb dyżury pracowników poradni organizowane są również na terenie przedszkola.
          • Biurem Rzecznika Praw Dziecka
          • Centrum Ochrony Dziecka i Rodziny PSPiA KLANZA Oddział Białostocki
          • Sportowymi Dzieciakami
          • Polską Akademia Aktywności i Rozwoju Osobistego PAARO
          • Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną
          • Wojewódzką i Miejską Komendą Policji
          • Strażą Miejską

PERSONEL

Kadrę pedagogiczną stanowi 12 nauczycielek, posiadających pełne kwalifikacje do pracy z dziećmi. Chcąc sprostać wymaganiom stawianym nam przez zmieniającą się rzeczywistość wciąż rozwijamy swoje umiejętności poprzez udział w kursach, warsztatach i studiach podyplomowych. Dzięki znajomości najnowszych metod pracy z dzieckiem prowadzimy atrakcyjne zajęcia, które poprzez zabawę pozwalają dziecku poznawać otaczający świat i rządzące nim prawa.